טיפול בבעיות גמילה מחיתולים - מכתבי תודה מהורים

 

 

הי דפנה,

שמי ----, שמעתי עלייך מחברה, קראתי את "היענות לצרכים" ומאוד התחברתי לגישה שלך. ממש רציתי לשמוע יותר וכשגיליתי את "הורות מובילה" הרגשתי כאילו נפל בחלקי אוצר.

לקראת סיום הקריאה שלו, התחושה רק הולכת ומתחזקת והרגשתי שחייבת לכתוב לך ולספר לך על השפעות שני הספרים.

ראשית, בעקבות "היענות לצרכים" ובעידוד החברה החלטנו שתינו לגמול את בנותינו בנות שנה וחצי בפסח. לאחר ימים ראשונים עם הצלחות חלקיות, תדירות מתן השתן ירדה ושיעור הפספוסים עלה עד ליום הקיצוני שבו בתי נתנה שתן, בפספוס, רק פעמיים. נותרו ימים בודדים לסיום החופשה וממש דאגתי איך תיראה החזרה לגן ולגננת הסקפטית שחשבה, כמובן, שמוקדם מדי לגמול והילדה לא בשלה... אבל כמו התיאור של החושך הגדול ביותר שקודם לזריחה, חווינו יומיים אחרונים נפלאים רוויי ביקורים בשירותים והצלחות של פיפי בסיר ואני נפעמת ממנה, מהתהליך.

מרשה לעצמי גם להיות די גאה בעצמי. יודעת שיהיו עוד הפוגות ורגרסיות, אבל יודעת שעלינו על הדרך הנכונה וכל כך מאושרת מהמתנה שקיבלנו כולנו. תודה לך!!!

במקביל, אני קוראת את "הורות מובילה" ומזהה כבר כ"כ הרבה הזדמנויות לשפר ולטייב את התהליך החינוכי ומערכת היחסים שלנו.

אני מזדעזעת לחשוב שחלק מהסוגיות הרגשיות המעסיקות אותי כבוגרת עלולות להיות קשורות להתנהגויות הוריות לקויות שחוויתי בילדותי, אך זה נותן לי המון למחשבה - על עצמי, אבל בעיקר על מה שאני רוצה להעניק לבת שלי.

אין לי מילים לבטא את גודל הכרת התודה וההערכה שלי לכך ששיתפת וחלקת בשפה כל כך נהירה ועניינית את הידע שלך.

זו שליחות מדרגה ראשונה. תודה תודה תודה, חג שמח, והמשיכי להפיץ את האור שלך לעולם.

 

נ.ב. - אחרי שסיימתי להתרגש (מאוד!) מהדברים, ביקשתי מהאמא את רשותה להעלות את התמונה המקסימה המצ"ב. תשובתה היתה:

"בשמחה, שיביא חשק לאחרים" :)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

░ ░ ░

 

לדפנה,

הגענו אלייך לפני מספר חודשים בעקבות בעיית גמילה של בננו הקטן שהיה בן שלוש ושלושה חודשים.

היינו נואשים, בננו היה גמול מפיפי באופן מושלם (יום ולילה) במשך שנה, אך מקקי לא הצלחנו לגמול אותו. בהתחלה ריחמנו עליו, הוא חשש ולא רצינו לגרום נזקים, אז אפשרנו לו לעשות קקי בטיטול, אחר כך הורדנו את הטיטול במחשבה שזה ישנה את ההרגל, אך הוא בתגובה עשה קקי בתחתונים.

בכל פעם שדיברנו איתו על כך שלא עושים קקי בתחתונים ושצריך ללכת לשירותים, הוא היה מביא את עצמו לכדי עצירות שנמשכה ימים ארוכים, אז הפסקנו לדבר על זה, והוא פשוט המשיך לעשות קקי בתחתונים. בכל פעם שיצאנו מהבית מילאנו תיק עם תחתונים למקרה שיתפספס לו או שהוא יכתים את התחתון בקקי. בחופשה האחרונה שאליה נסענו ארזנו ליומיים כ-15 זוגות תחתונים בשבילו, היה אפילו מצב בו נדרשתי להחליף לו תחתון בתא הלבשה בזמן שקניתי לו בגדים, כי תוך כדי מדידת הבגדים הבחנתי שהוא ליכלך את התחתון עם צואה.

לגן עירייה לא רשמנו אותו, כי חששנו ממבוכה מצדו ברגע שיתפספס לו, גם לחברים פחדנו לשלוח אותו לבד מאותה הסיבה.

הטירוף הזה כאמור נמשך שנה שלמה, שנה שבה היינו במצוקה גדולה ולא היה לנו כל פתרון.

התייעצנו עם המשפחה, עם צוות הגן, עם רופאת המשפחה, ושום דבר לא עזר.

דרך שיטוט באינטרנט הגענו אלייך דפנה, לא הכרנו לפני ולא היו לנו המלצות מחברים/ מכרים, אז הלכנו ע"פ האינטואיציה. קראנו את הדברים שאנשים כתבו לך באתר והזדהנו מאוד, רצינו גם להיות שם, להיות אלו שכותבים על תהליך של גמילה שהסתיים בהצלחה.

לא האמנתי שנצליח כל כך בקלות, שחווית כישלון שליוותה אותנו במשך תקופה כל- כך ארוכה תסתיים בהצלחה כה גדולה ובמהירות כה רבה.

כשבננו ישב בפעם הראשונה על האסלה לא האמנו, זה היה מראה כה מרגש, שהפך במהרה לשגרה. לא התקשרתי מייד כדי לעדכן כי חששתי שמשהו אולי ישתבש, אך לא, בננו היום יודע כי קקי עושים בשרותים ואין כל אפשרות אחרת.

אז אני כותבת לך כדי לומר תודה ענקית על הסיוע ואני גם מבקשת שתפרסמי את המכתב באתר, למען אותם הורים שנמצאים במצב בו אנחנו היינו לפני מספר חודשים, הורים שמחפשים פתרון ולא יודעים כמה שהוא פשוט.

 

░ ░ ░

 

דפנה שלום!

הגענו אלייך אחרי תקופה ארוכה של תסכולים.. התייעצנו עם מגוון אנשי מקצוע וחינוך ואפילו עברנו טיפול פסיכולוגי (CBT) ושום דבר לא עזר! הקקי יצא בתחתונים בלבד. בננו היה כמעט בן ארבע, כבר שנה שניה בגן עירייה והליך הגמילה הלא-מוצלח השפיע עליו ועל כולנו בצורה מאד לא טובה.

הגענו אלייך עם הרבה תקווה.

אבל לא האמנו שכ"כ מהר ניוושע! לאחר הפגישות איתך בבת אחת הייתה הצלחה.

לא הזדקקנו בכלל לליווי הטלפוני שהיה חלק מהעסקה כי פשוט השיטה שלך התאימה בדיוק-בדיוק לבננו, ועזרה לכולנו לצאת מהפלונטר.

תודה רבה רבה!

ברכות יחולו על ראשך,

שני.

 

░ ░ ░

 

דפנה יקרה שלום,

לפני זמן מה היינו אצלך לפגישת יעוץ והדרכה. מזה כשנה אנו אובדי עצות לגבי בעיית גמילה אצל בננו בן ה-5, יואב. התחלנו לגמול את יואב בגיל 4 מהחיתולים, כיוון שלתחושתנו הוא עדיין לא היה בשל לכך עד אז..(כמה טעינו בתפיסה זו, לו רק ידענו אז על התאוריה ועל הגישה שלך...). תוך שבוע נגמל יואב מעשיית פיפי בחיתול בשעות היום, ולאחר תקופה לא ארוכה גם בלילה. עם הקקי הייתה לנו בעיית גמילה קשה; יואב סירב לשבת ולהתרוקן בשירותים, הוא היה מתרוקן בתחתונים מספר פעמים ביום, ולמרות: הבקשות, ההסברים, התחינות, הפרסים, הכעסים, הסבלנות וההתעלמות מצידנו, לא הצלחנו לגרום לו לשבת בשירותים ולהתרוקן כהלכה.

התחילה שנת הלימודים, יואב החל ללכת לגן טרום חובה. במשך שנת הלימודים כולה, בלי הגזמה, הלכנו יום יום לגן לנקות את "הפנצ'רים" ולפעמים אף פעמיים ושלוש באותו יום לימודים. אין לתאר את התסכול והמצוקה שחשנו, כאב לנו מאד על הילד שכן חשנו שאף הוא מתוסכל מכך שאיננו יודעים לתת לו את המענה הנכון והמתאים בתהליך הגמילה שלו.

החלטנו לפנות למומחים: רופאת הילדים בקופת חולים, רופא נוירולוג מיחידת התפתחות הילד של הקופה, פסיכולוגית התפתחותית של הקופה ואף פסיכולוגית פרטית, יועצת ממכון אדלר... כולם טענו שיש פה בעייה רגשית המשליכה על תהליך הגמילה ומונעת מהילד להפוך לגמול ולעצמאי. מלבד שיחות לא קבלנו כל פתרון מעשי ויישומי (רופאת הילדים המליצה למשל, לתת לילד משלשלים ש"אולי אם זה יבוא בקלות, הילד יסכים לשבת ולעשות בשירותים..." למותר לציין שמספר התחתונים והמכנסיים שהיינו צריכים לשטוף הכפיל את עצמו כך גם לנקות את הילד, דבר לא השתנה, מה גם שלילד מעולם לא הייתה בעיה של עצירות ברוך השם). המונח "קושי רגשי" הוביל אותנו לנסות את הגישה ההוליסטית של הרפואה המשלימה; פנינו לטיפולים בדיקור סיני (7 מפגשים) שעזרו לשפר את תאבונו של הילד ואת יכולתו הוורבלית אולם לא עזרו בגמילה, טיפלנו בפרחי באך...

דפנה, דבר לא עזר. ימים שלמים התהלכנו בתחושה שאולי יבוא יום ו"האסימון יפול לילד", חיכינו עד בוש...הפנייה אליך היתה רגע לפני שהרמנו ידיים...

מה נאמר לך, דפנה, לשבת ולהאזין לדברייך היה כ"מים קרים על נפש עייפה ומדוכדכת"...יצאנו מהמפגש איתך בתחושה ובידיעה שסוף כל סוף מישהו מדבר לעניין, מציע פיתרונות מעשיים ופשוטים כל כך. נדהמנו מהכנות ומההגיון שבדברייך, וחשנו כיצד המהפך קונה שביתה בליבנו ובנפשנו: יצאנו לדרך חדשה!

אנו ברוך השם כבר בעיצומו של תהליך הגמילה בהדרכתך, ולא מאמינים למראה עיננו: הילד יושב בשירותים ועושה קקי, ואפילו ניגש מיוזמתו ומבקש לשבת בשירותים... מה יש לומר? "היינו כחולמים"...

נודה ונתוודה, היה פיספוס אחד ויחיד מאז שהחלנו בתהליך, רק בגלל שלא הקפדנו על אחת מההוראות...לא חזרנו על הטעות. להיפך, הפספוס שקרה באשמתנו רק חיזק בנו את הנכונות לדבוק בדרך להצלחה בה התחלנו, ובה אנחנו מאמינים בכל מאודנו.

דפנה, לבקשתך, אני מפרסמת את החוויה שלנו ולו רק כדי לגרום להורים אחרים להתעורר ולהתעשת פן יהיה מאוחר! על בשרנו ועל בשר הילד חווינו את התפיסות המודרניות הקלוקלות הדוגלות בהמתנה לבשלות, ומעודדות "לזרום" עם הילד בתהליך הגמילה מהחיתולים. כמה עוגמת נפש וצער היו נמנעים מאיתנו, לו נחשפנו לשיטתך שנה אחת קודם ואפילו כבר בינקות...

אנו חייבים לציין, שתהליך הגמילה מעניק לילד כל כך הרבה ביטחון ושמחה, קומתו נזקפה והוא מנסה בהדרכתנו ובתמיכתנו מיומנויות חדשות שקודם לא העז... ובהצלחה!

היום איננו יכולים לסבול בעין, את כל אותם זאטוטים בני 3-4 המתהלכים בגאון כשחיתול לגופם, נעדרי התובנות שיכלו הוריהם להעניק להם לו רק ידעו...

 

הוסיפי לעשות חיל, ולהאיר עוד עיני הורים רבים,

בהערכה ובתודה,

ההורים של יואב.

 

░ ░ ░

 

שלום דפנה,

אנחנו חוששים שלבנינו ע. הייתה חווית גמילה טראומתית מקקי במסגרת הגן הקודם.

כיום הוא סובל מהתאפקויות קשות, עצירויות המלוות בכאבים ובסבל.

התייעצנו עם הפסיכולוג החינוכי של המועצה ועם הגננת וקבלנו אתם החלטה להוריד לחץ, לשחרר את הילד, לתת לו תחושת בטחון ולחכות ולראות לאן זה יתפתח. מאז חלפו כמה חודשים אך לא השתנה דבר. להפך זה רק החמיר ממצב של עשיית הצרכים במכנסיים במקום מסתור למצב של התאפקות ועצירות כמו בהתחלה. רגרסיה.

בעיות חברתיות בגן כמובן גם מתחילות לתת את אותותיהן, ילדים כבר מבחינים בבעיה ומתחילים ללעוג.

הילד נרגז, לחוץ ולעתים אף אלים כלפי ילדים אחרים וגם כלפינו, אנחנו סבורים שזה כתוצאה מן המצב.

החלטנו להתקדם עם הטיפול ולחפש מומחה לעניין, הגעתי לאתרך דרך מאמרים ונבירה באינטרנט.

אנחנו מאוד רוצים לקבוע פגישת יעוץ בהקדם ולשים קץ לסבל הפיזי ולמנוע את הבעיות החברתיות הצפויות.

אנא עזרתך.

תודה!

נ' וא'

 

░ ░ ░

 

דפנה בוקר טוב!

אמנם עבר רק שבוע מאז פגישתינו אך אנחנו נמצאים כבר במקום אחר לגמרי ורצינו לעדכן אותך.

השיחה הראשונה עם ע. שחררה אותו והוציאה אותו לחופשי. זה היה כל כך ברור וטבעי. בדיעבד, נראה כי הוא חיכה להכרזה כזו שתגאל אותו.

כבר ביום למחרת הושבנו אותו ל"התרגל" וכך במשך השבוע. הבוקר זה קרה בצורה מלאה, הוא ישב ועשה ושמח ואנחנו יחד אתו.

אנחנו יודעים שעדיין לא סיימנו את העבודה אבל אין ספק שהחלק הקשה מאחורינו. ישנה הצלחה גם בגן. הגננת והצוות שיתפו פעולה אתנו באופן יוצא מהכלל ומלאו אחר "הוראות ההפעלה" שלך :)

חשוב לציין כי השקפתך שחררה גם אותנו כהורים וגרמה לנו להבין שבסה"כ ההיגיון הבריא והאינטואיציה עובדים. הדרך הפשוטה והברורה פשוט עובדת!

אנחנו מודים לך מאוד ופועלים להבאתך להרצאה כאן במערכת החינוך של הקיבוץ.

נמשיך לעדכן אותך בהמשך.

תודה!

נ' וא'

 

░ ░ ░

 

בוקר טוב,

פלאים, מהיום שדיברתי איתך הילד עושה פיפי וקקי בסיר, זה התחיל בגן ששמה הוא עושה 3-4 פעמים ביום.

בבית הוא מבקש אפילו לצאת מהאמבטיה כדי לעשות קקי.

אתמול היינו בעיר לקניות ולקחנו סיר איתנו ובאמת הוא ביקש פיפי נכנסתי איתו לבית שימוש, שמתי את הסיר ובשניות עשה פיפי והמשכנו.

בקיצור יש התקדמות מדהימה, וא' למד לשחרר.

יום טוב, ר'.

 

(ילד בן שלוש ושמונה חודשים, בעל עיכוב התפתחותי, PDD, הלומד בגן בחינוך המיוחד. למרות הסתייגות הגן החליטו ההורים לברר אתי אם ניתן לגמול. מייל זה נשלח על ידם כשבועיים לאחר פגישות הייעוץ וכשבוע לאחר שיחת ליווי ותמיכה טלפונית).

 

░ ░ ░

 

שלום לכולן

 

בסיומו של היום השביעי לגמילה אנחנו מרוצים מאוד, בלשון המעטה

(דפנה תקרא לזה אופוריה כנראה)

היה היום רק פספוס אחד!!!

היא ביקשה ללכת לסיר כשהיה לה מספר 2...

וגם כבר יומיים היא קמה יבשה משנת צהריים

אנחנו מרגישים שהשלב המפחיד מאחורינו וזו ממש הקלה

אני מקווה שאני לא "פותחת פה" ומחר היא תשתין לנו בכל הבית....

 

לכל מי שלא קשורה לענייני הגמילה סתם קבלו תמונה חמודה,

שאותנו מאוד הצחיקה ולכל מי שהתעניינה

תודה

אסנת

 

(אמא מקבוצת האמהות, שהשתתפה בהדרכה מוקדמת לגבי תהליך הגמילה מחיתולים, מעדכנת בשמחה ובסיפוק לגבי ההתקדמות בגמילה של ביתה בת השנה וארבעה חודשים!)

 

░ ░ ░

 

לדפנה שלום,

אני רוצה להודות לך על זה שהפכת אותי לאמא מאושרת ויותר חשוב את יהונתן לילד מאושר ומשוחרר.

אין ספק שברגע שפגשתי אותך ידעתי שאת תעזרי לנו,לא האמנתי שזה יעבוד כל כך מהר.

שלוש שנים אנחנו בגמילה והנה עם שני מפגשים איתך הכל מסתיים.

אין לי מילים כדי לתאר לך את האושר שגרמת למשפחה כולה!!!

ושוב המון תודה....

שרית אמא של יהונתן.

 

(מקרה של ילד בן חמש, בגן חובה. הגיעו לייעוץ לאחר חצי שנה של טיפול פסיכולוגי שלא הניב את התוצאות המקוות).

 

░ ░ ░

 

שלום דפנה,

כבר יותר משבוע שאנחנו מחכים, כדי לא לפתוח פה לשטן, ולבשר: רוני גמולה! אנחנו מרגישים שזה הכל בזכותך.

איכשהו הצלחת לפצח את הטיפוס הזה, שאנחנו מגדלים במשך שנתיים, בפחות משעה. זה פשוט עבד - היא נענתה לגמרי. היום היא לא מפספסת בכלל, מבקשת לבד ומאוד גאה ושמחה על כל "קליעה".

ביום שבת הינו במסעדה לכבוד יום ההולדת של סבתא, ורוני ביקשה קקי. רצתי איתה לשירותים, והיא ממש ניסתה לעשות, אבל לא יצא לה. היא סרבה לחזור לשולחן והתעקשה להשאר בשירותים... וגם הצליחה לא רע...

אז תודה רבה רבה,

הצלת אותנו!

ח., ד. ובעיקר רוני

 

(הורים לפעוטה בת שנתיים שחשו חסרי אונים מול אי התקדמות תהליך הגמילה שלה).

 

░ ░ ░

 

היי דפנה

מה שלומך?

מכיוון שעכשיו זאת תקופה של "גמילה מחיתולים" בהרבה בתים וכותבים על הנושא בלי סוף רציתי לשתף אותך בגמילה של מאיה, שכמובן הייתה מוצלחת ביותר בעיקר בזכותך :)

אז נכון שחיכינו אבל בפסח החלטתי שזהו, היא כבר מספיק גדולה ואני מוכנה נפשית ו...יאללה, הוצאתי את דפי ההנחיה שלך, "סילקתי" את כולם מהבית, ישבתי איתה, עם הסירים, כמויות המכנסיים והתחתונים ויצאנו "למשימה".

אני אקצר, את מכירה את התהליך, .... :)) למרות שהיא מעבר לגיל שנתיים היא התנהגה למופת, ואחרי שבוע היא כבר הייתה גמולה גם ביום וגם בלילה.

מה שמעניין בכל הסיפור, שכל מי ששמע שאני מקדישה לזה זמן במיוחד, באופן כל כך טוטאלי אמר שאני משוגעת וקיצונית וככה לא גומלים ואחרי שבוע אנשים לא האמינו שהילדה כבר גמולה לגמרי והם עוד רצים אחרי הפיפי/קקי/בגדים רטובים של הילדים שלהם שהתחילו באותו זמן את התהליך :) כולל הגננות, דרך אגב, שהמומות מהגמילה המהירה, כי היא לא הראתה שום סימנים לפני כן והן היו סקפטיות.

מודה לך מקרב לב:))

ק.

 

(אמא שהיתה בעבר בקבוצת האמהות וגמלה אז את ביתה הבכורה, מספרת כיצד יישמה בהצלחה גם עם ביתה השנייה את הידיעות והניסיון שרכשה).

 

░ ░ ░

 

דפנה שלום רב,

לפני שבוע ויום היינו אצלך בנוגע להדרכה לגמילה של עדי

היינו בשלב של אמצע ההתחלה ורצינו לוודא כי צעדינו נכונים.

לאחר הפגישה יישמנו את השיטות ורציתי לעדכן אותך כי יש שיפור משמעותי והתקדמות מצוינת עם עדי (אני מקווה שאני לא פותחת פה לשטן) ונכון לעכשיו ההתנגדויות לשבת על הסיר פחתו אם בכלל.

עדיין יש מעט פספוסים, בעיקר בגן, אבל עם זאת גם בגן יש שיפור משמעותי מאחר וגם איתם דיברנו אחרי הפגישה שלנו והן בהחלט מבינות שללא עזרתן זה לא יצליח.

כמובן (שלדעתי) יש עוד דרך לעשות אבל אני בהחלט חושבת שאנחנו על דרך המלך...

רצינו לעדכן אותך ולמסור לך תודתנו

מקווה שעוד ניפגש ונלמד!

יום טוב

א.

 

(מקרה של פעוט בן כמעט שנתיים, אשר הוריו הגיעו לפגישת הדרכה לאחר שהחלו את תהליך הגמילה ונתקלו בקשיים שלא היו בטוחים כיצד להתמודד איתם).

 

░ ░ ░

 

היי דפנה,

ברצוני לעדכן אותך על ההתקדמות של א'.

היינו אצלך לפני כחודש ביום שישי

הדרכת אותנו מה לעשות ומה להגיד, על מנת שיעשה קאקי כבר בשירותים

באמת חזרנו הביתה....... א' הקשיב וכנראה הפנים את זה

למחרת בשבת א' אמר שיש לו קאקי ולאחר הוא באמת עשה בשירותים

מאוד שמחנו......

מאז באמת אין חיתולים.....

ראיתי שאם הוא באמת צריך אז אחרי כמה דקות (חצי שעה או שעה ) הוא באמת יתישב ויעשה

לדעתי ככל שיעבור הזמן והוא יעשה הוא יתפוס ביטחון

לאחרונה מספר פעמים הוא הלך אפילו לבד וקרא לי רק לנקות אותו

בגדול נפטרנו מהצרה של החיתולים

על זה מגיע לך המון תודה

ל' וא'.

 

(מקרה של ילד בן 7+, בחינוך מיוחד, אשר נגמל בגיל 2.5 אך את הקקי עשה מאז אך ורק בחיתול ומעולם לא בשירותים, ואשר בעייתו זו לא נפתרה למרות עיצות הפסיכולוגים השונים אשר ליוו את המשפחה לאורך השנים).

 

░ ░ ░

 

הי דפנה,

מה נשמע?

כמו שהבטחתי אני מעדכנת.

אז כבר עברו שבועיים וחצי ואנחנו כבר די חזקים עם התהליך.

זה ממש לא ייאמן ההבדל בין היומיים הראשונים הכל כך קשים לבין ההמשך.

כבר ביום השלישי היו לה הרבה הצלחות וביום הרביעי אפילו עשתה פעמיים קקי בשירותים וזה כמובן ממש הרגיע אותי.

כמובן שעוד היו פספוסים.

החל מהשבוע השני קורה כך, בסה"כ היא ממש אלופה ובד"כ מבקשת ללכת לשירותים, ואני מתחילה לסמוך עליה יותר ומחכה לבקשה שלה, אלא אם כן עבר יותר מידי זמן ונראה לי שהיא עסוקה מידי במשחק ואז אני באופן יזום לוקחת אותה. לפעמים היא מסכימה ולפעמים היא ממש מתנגדת, במקרה כזה אני לא מתעקשת ואז ברוב הפעמים... קורה פספוס.

עכשיו אני צריכה לראות איך אני מוציאה אותה איתי למסעדות כמו שאני רגילה...

לצאת לגינה זה כמובן אפשרי, מאחר וזה קרוב וזה לא ליותר משעה.

תודה על ההקשבה....

המון תודה,

ענבל

 

(אמא לתינוקת בת שנה וחצי, שהיתה בעבר בקבוצת אמהות לאחר לידת בנה הבכור, ופנתה בהתלבטות האם להתחיל כבר בתהליך הגמילה של ביתה. היא, כמובן, זכתה ל"אור ירוק" ועידוד חד משמעי לגשת למשימה...).

 

░ ░ ░

 

הי דפנה,

עבר שבוע מאז שדיברנו בטלפון, וכפי שאמרתי לך שאעשה, החל מיום שישי שעבר בצהרים יואבי בלי חיתול!!!!!

בסה"כ השבוע הראשון עבר בסדר, אומנם בימים הראשונים הוא ביקש את החיתול, אבל לאחר בכי קצר הוא נרגע ושכח את בקשתו........

95% מהפעמים הוא עושה בשרותים (גם פיפי, גם קקי), והפיספוסים קורים בד"כ שהוא בוכה ואז הוא כאילו "לא שולט" ........ אבל מבחינתי בשביל שבוע ראשון זה לא נורא.......

ואחרי שראיתי שהוא קם יבש גם בלילה (למרות שהוא עדין שותה בקבוק לפני השינה), אתמול החלטתי להוריד לו את החיתול גם מהלילה, והוא קם יבש.....מקווה שימשיך כך.

רציתי להודות לך על "התמיכה והאישור" להוריד ליואבי את החיתול למרות שהוא לא רצה,

אני פשוט שמחה שהתחלתי את התהליך בלי לחשוש שיגרם נזק לילד,

שוב תודה רבה

ת'.

 

(פעוט בן 3 בקירוב, שאימו הביעה חששה לגבי מידת "בשלותו" לתהליך הגמילה, וקיבלה ממני עידוד והדרכה חד משמעיים להתחיל בתהליך).

 

░ ░ ░

 

הי דפנה,

נראה לי שאת תוכלי להבין את דמעות ההתרגשות שבעיניי...

עכשיו התבשרתי שאשרי עשה היום פעמיים בגן באסלה ולא פספס..

אני מאוד מתרגשת , זה מעודד מאוד.

זהו, רק רציתי לשתף.

נשתמע,

ניצה

 

(מקרה של פעוט המתקרב לגיל שלוש, אשר נמצא בתהליך גמילה מזה כשלושה חודשים, כמעט ללא כל התקדמות)

 

░ ░ ░

 

הי דפנה,

היינו אצלך ביום שני בבוקר לייעוץ בזק לגבי ביתנו רוני אני שמחה מאוד לעדכן אותך שלא היה שום פספוס כבר שלושה ימים!

ביומיים הראשונים נאלצנו להכריח את רוני לשבת (בבית ובגן), אבל מאז היא משתפת פעולה והאופטימיות חזרה לשכון בביתנו.

גם כל הקשר עם הגן השתפר מאוד, הם התגייסו לגמרי ויש חווית הצלחה משותפת.

אני מרגישה הרבה יותר טוב וכבר לא על סף בכי תמידי.....

אז אני מקווה שזה לא מוקדם מדי לשמחה כזו גדולה אבל בכל זאת רציתי להודות לך על התמיכה והייעוץ.

יצאנו ממך מחוזקים ומשוכנעים בדרכנו.

א' ונ'.

 

(עידכון מאמא הנמצאת בשבועות האחרונים של הריונה, שלמורת רוחה הרבה קיבלה אולטימטום ממנהלת הגן שאם תוך שבוע ה"פספוסים" של רוני בת השנתיים לא יפסקו והיא תמשיך לא לשתף פעולה - יחזרו לחתלה בגן משום שלדעתם "היא לא בשלה לגמילה")

 

░ ░ ░

 

הי דפנה,

יוני הגיע היום לגן ללא חיתול בתיק.

עושה קקי בשירותים, נגמל בלילה!

תודה!

 

(מיסרון מאמא, פסיכולוגית התפתחותית במקצועה, שהגיעה לייעוץ מכיוון שלמרות הכשרתה וניסיונה התקשתה לפתור את הקשיים בתהליך הגמילה של בנה בן השנתיים ועשרה חודשים)

 

░ ░ ░

 

הי דפנה, תודה לאל ולך... היה קקי בשירותים!

 

(מיסרון מאימו של אסף בן ה-4, שחשה חסרת אונים מול מצב שבו מאז תהליך הגמילה, למעלה משנה, המשיך לעשות קקי אך ורק בטיטול וסרב לעשותו באסלת השירותים)

 

░ ░ ░

 

תבורכי! האוצר שלנו עשה בשירותים ותחתוניו נקיים כבר שלוש פעמים. מתמוגג מסיפוק ומהתרגשות. תודה תודה!

(מיסרון מהוריו של אופיר בן הארבע ושלושה חודשים, שהיו איתו בטיפול פסיכולוגי ללא כל התקדמות, והגיעו אלי מיואשים שכן מאז תהליך הגמילה המשיך ועשה קקי בתחתוניו מספר פעמים בכל יום).

 

░ ░ ░

 

דפנה שלום,

בסוף יוני נפגשנו.

וכבר הרבה זמן אני מרגישה שמגיע לך שאעדכן אותך בהתפתחויות כדי שתדעי כמה עצותייך היו מועילות.

אז בשורה התחתונה אנחנו כחודש אחרי תחילת התהליך ואני חושבת שאפשר להגיד בפה מלא שתומר גמול.

הוא עושה קקי ופיפי בשירותים. הוא מבקש כשצריך. כמעט ולא מפספס וקם בבוקר יבש.

האמת שהקפדנו על כל הנחיה שלך ונכנסנו למסלול מהר מאד. מהיום השלישי כשראינו שהוא קם יבש בבוקר הורדנו את החיתול בלילה.

ולמעט פספוסים של קקי ופיפי בהתחלה, וקצת פספוסי קקי בהמשך (וכמעט ללא פספוסים בלילה) נכנסנו מהר מאד לתלם (קיימים עדיין פספוסים קטנים ברמה של הרטבה קלה של התחתונים).

הייתי אומרת שתהליך הגמילה נגמר בערך בטווח של שבועיים.

אין ספק שהגמילה שיפרה את איכות החיים שלנו. תומר מרגיש מאד בוגר וגאה בעצמו.

אז זהו, אני כותבת לך, למעשה, כדי להודות ולספר לך שכל מה שאמרת עבד להפליא.

אז שוב תודה,

מיכל ויוסי.

 

(מקרה של ילד כבן ארבע, אשר למעלה משנה מאז תחילת תהליך הגמילה עדיין עשה את צרכיו בתחתונים)

 

░ ░ ░

 

דפנה שלום,

חודש עבר מאז שהיינו אצלך לגבי נ' בן שנתיים ו-9 חודשים שנגמל מיידית מפיפי, אך פחד מאוד לשבת על האסלה לקקי והיה מבקש טיטול ולבסוף הגיע למצב נוראי של עצירויות מתמשכות ומלחיצות.

כפי ששוחחנו בטלפון יומיים לאחר תחילת התהליך בהדרכתך, התוצאות היו מידיות (כפי שהגדרת מקרים בודדים של "בין לילה"), אך חיכיתי שהזמן יעשה את שלו להבין האם הנס שהתרחש, אכן הפך לשגרה.

כיום אפשר להגיד בבטחון שהכל מאחורינו, קקי באסלה על בסיס יומיומי, שגרה נהדרת.

אנחנו מאושרים ונראה כאילו סיוט העצירויות היה סיפור ישן שחלף מזמן.

מודים לך מקרב לב על הדרכה קצרה, איכותית וקולעת (גם אם מדובר בילד שלישי).

א' וש'

ההורים של נ'.

 

░ ░ ░

 

דפנה שלום,

ראשית, אציין ואומר תודה רבה רבה על הטיפול. את פשוט קוסמת מקסימה.

אנחנו עובדים לפי השיטה שלך מזה שלושה שבועות, וכבר מעל ארבעה ימים אורי הולך לבד לשירותים ללא פספוסים ובלי התחמקויות, לא במסגרת הגן וכן לא במסגרת הבית.

לא האמנתי שאגיע לנחלה אך בזכותך זה בא. תודה רבה לך, את נהדרת, אין לי מילים להביע את הערכתי. תודה רבה שוב.

ההורים של אורי.

 

(ילד בן שלוש וחדשיים שתהליך הגמילה שלו התנהל לסירוגין מזה כחצי שנה ושסרב לעשות את צרכיו בשירותים)

 

░ ░ ░

 

עידכונים מהבוקר,

רק לפני כמה שעות היינו אצלך.

אנחנו בעצמנו די המומים, אבל א' כבר עשה פעמיים קקי בסיר היום...

הילד מאושר, ביקש להתקשר לסבתא ולעדכן אותה.

אני מקווה שהכיוון החיובי ישאר.

הארת את עיננו בעוד כמה נושאים!

תודה, ה' ומ'.

 

(ילד בן ארבע בקירוב שעבר תהליך גמילה בגיל שלוש, אך מעולם לא הסכים או הצליח לעשות קקי בסיר או באסלה, ונהג להתאפק ימים רבים ובסופם לעשות קקי בתחתונים)

 

░ ░ ░

 

שלום דפנה,

הגענו אליך אבודים, כשברור לנו שאנחנו עושים משהו לא נכון.

3 חודשים של גמילה שלא התקדמו לשום מקום.

מ' בן 3 וחצי הבין את עניין הפיפי מהר מאוד אבל בנושא קקי נתקענו ולא הצלחנו להתקדם. עשינו הכל נכון אבל גם כמה דברים לא נכונים שהפריעו לתהליך.

קיבלנו ממך את ״המתכון״ להצלחה, והנס שלנו קרה תוך שבועיים. אנחנו עוד בתהליך, אבל במקום הרבה יותר בריא גופנית ונפשית.

תודה רבה על התמיכה והעזרה,

משפ' א'.

 

░ ░ ░

 

שלום דפנה,

אמנם אני כותבת לך מאוד באיחור, אבל אני חייבת להודות לך על השינוי בחיינו,ולכן מוטב מאוחר מאף פעם.

הגענו אליך בסוף ספטמבר ליעוץ בנוגע לביתנו שהיתה אז בת 3 והייתה בתהליך גמילה: פיפי עשתה בשירותים בלי בעיה, אולם קקי עשתה רק בתחתונים. זה הגיע למצב שהיא התרגלה לחיות עם זה ואפילו כבר לא היתה מודיעה לי שהיא עשתה, ואם לא הייתי מריחה אז לא הייתי יודעת והיא היתה יכולה להסתובב עם זה דבוק לטוסיק הרבה זמן. אין צורך להסביר שמצב כזה גרם לנו לפחד לצאת מהבית. ואם כן היינו יוצאים היינו צריכים לקחת תיק עם סטוק של תחתונים ובגדים להחלפה. שלא לדבר על כל זוגות התחתונים והמכנסיים שזרקו לנו בגן בגלל זה. איכות החיים שלנו ירדה.

היינו בייעוץ קודם, שאמרו לנו שצריך להתעלם ופשוט לבצע פעולת החלפה בלי להגיד כלום לילד, כדי שהילד יראה שלא מתרגשים ואז יפסיק. עשינו את זה במשך כחודש-חודשיים, בקושי רב יש להגיד, כיוון שנורא קשה להתעלם מדבר כזה, והתוצאה היתה שלא רק שהילדה שלנו המשיכה לעשות קקי בתחתונים, עכשיו היא התחילה לעשות גם את הפיפי בתחתונים, כי היא כנראה חשבה שאם אנחנו מתעלמים אז זה בטח לגיטימי.

אני נשברתי לחלוטין מהשיטה שהוצעה לנו, והתחלתי לחפש ולקרוא המון באינטרנט על הנושא וכך הגעתי לשמחתי לאתר שלך. הבנתי שאת פועלת בשיטה שונה לחלוטין שיותר התחברתי אליה, אז קבענו פגישת ייעוץ.

אני מוכרחה להגיד שקצת נלחצתי מהשיטה בהתחלה, כיוון שהיא היתה קצת שונה ממה שתיארתי לעצמי, וכבר בפגישה עצמה התחילו לרוץ לי סרטים בראש על התגובות של הבת שלי, אבל האמנו בשיטה והחלטנו, בעלי ואני, שאין לנו ברירה. חייבים להיפטר מהצרה וננסה את השיטה שלך בדיוק כמו שהסברת, בלי הנחות.

כבר מהשיחה הראשונה עם הבת שלנו, ראינו שדברים זזים. היא קצת הייתה בשוק מהשיחה, הרי איך זה שעד עכשיו התעלמנו, ופתאום אנחנו אומרים לה דברים כאלו? אבל ראינו שזה מזיז לה. עדכנתי גם את הגננת, ומה עליה להגיד ואיך להתייחס במקרה כזה.

אז זה לא לקח יום ולא שבוע, אלא 3 שבועות עד חודש, שראינו בהם שיפור מתמיד, שאפילו לא היינו צריכים להתקשר אלייך לייעוץ רגעי בתקופה הזו, למרות שאמרת שניתן להתקשר בכל עת.

מאז ביתנו גמולה לחלוטין, פיפי וקקי - רק בשירותים! היא אפילו הולכת לבד ולא צריך להזכיר לה! איזה אושר!!

עכשיו אפשר לצאת ספונטנית מהבית בלי תיק מלא בתחתונים ובגדים להחלפה,

איכות החיים שלנו וגם של ביתנו חזרה לקדמותה :-)

אז רצינו להגיד לך המון תודה! הצלת אותנו!

ולכל מי שסובל מאותה בעיה, ואני בטוחה שיש הרבה שבמצב שהיינו בו - זו שיטה הגיונית שעובדת! כייף לנו שפגשנו אותך והאמנו בך!

ושוב, תודה !!!

 

░ ░ ░

 

לפעמים גם במשיבון אפשר למצוא הרבה נחת :)

 

"דפנה היי, מה שלומך? מדברת א' אמא של ש'.

היינו אצלך בטיפול בפסח והפעם לא התקשרתי לשאול שאלות, התקשרתי רק להגיד: תודה, תודה, תודה ושוב תודה שעזרת לנו. הגענו לתוצאות מדהימות!

...שוב - המון המון תודה.

לפעמים אנחנו חושבים שאנחנו יודעים את הכל אבל ה"הכל" הזה יוצר בלאגן אחד גדול, שצריכים מישהי כמוך שתבוא ותיתן לנו פוקוס והתמקדות ודרך ברורה אחת - וזה פשוט עזר! ממש תודה מכל הלב!".

 

(אמא של ש' בן 4 וחצי, בעל עיכוב התפתחותי, בגן שפתי. כבר שנה וחצי מאז תחילת תהליך הגמילה ועדיין נהג לעשות את צרכיו בבגדיו)

 

░ ░ ░

 

כשביקשתי רשות לפרסם את המייל הזה ששלחו כתבו לי ההורים "בוודאי שאת יכולה - בעיקר אם זה יעזור לעוד הורים כמונו להפסיק ולהתלבט ולעשות מעשה". אז הנה:

 

בוקר טוב דפנה,

לפני שבוע וחצי כשיצאנו מפגישתנו חשבנו לעצמנו מדהים כמה שזה פשוט...

אנחנו שולחים את המייל הראשון היום לאחר שבוע ויומיים כי כל יום שעובר אנחנו רוצים לוודא שזה אמיתי ולא חד פעמי...

לשמחתנו זכינו לשיתוף פעולה מדהים מהגננות של י' מהיום הראשון, ואכן מיום רביעי שעבר י' עשה קקי רק בשירותים.

ואתמול שמענו בפעם הראשונה את המילים שחיכינו לשמוע 10 חודשים: "יש לי קקי"...

אני מעיזה לכתוב את המייל רק אחרי שגם הבוקר ביקש לשירותים...

 

אנחנו עדיין מרגישים שיש לנו עוד דרך לעבור.. אבל אין ספק שאנחנו עלינו על דרך המלך !!

דרך אגב, בשבוע הזה כתוצאה מהשיחה שלנו איתך י' נגמל מבקבוק, ונגמל מחיתולים בלילה... אפילו שלא בשביל זה באנו...

 

תודה רבה על הכל

ונהיה בקשר

נ' וע'.

 

(הורים לי' בן ה 3 ותשעה חודשים שעשה עד כה קקי בבגדיו)

 

░ ░ ░

 

דפנה,

אני מתנצלת שלקח לי הרבה זמן לעדכן.

דיברנו לפני כמה שבועות, היה נראה שאנחנו תקועים. **** היתה עושה בתחתונים בגן כל יום, איתנו היתה מתאפקת.

יושבת יפה על הסיר ופשוט לא עושה.

בעצתך נפטרנו מהסירים ועברנו לשירותים. ביום-יומיים הראשונים זה עוד קרטע וקקי בשירותים לא נראה באופק.

ביום השלישי אחרי ששמנו את **** במיטה היא כהרגלה הודיעה שיש לה קקי, ופתאום ישבה בשירותים ו.. עשתה קקי.

פשוט ככה, כאילו זה הדבר הכי טבעי בעולם, כאילו היא עושה את זה בשירותים תמיד.

מאותו רגע היא הבינה את הטריק ובבית המצב פשוט נפתר. יושבת בשירותים בכיף גדול פעמיים ואפילו שלוש ביום - ועושה קקי בנחת ושלווה.

בגן לקח עוד כמה ימים, אבל הלחץ מיד השתחרר כי יכלה לעשות בבית. עכשיו גם שם היא עושה בשירותים.

בימים האחרונים היא הולכת לבד באופן עצמאי גם בבית וגם בגן, מורידה לבד את הבגדים יושבת ועושה. גם פיפי וגם קקי.

אז תודה לך, על ההכוונה, התמיכה, העידוד והעל הדרך שהתווית שהביאה אותנו למקום הנהדר הזה

**** עוד לא חגגה שנתיים, וכבר גמולה עצמאית ושמחה.

ההורים של ****.

 

░ ░ ░

 

מה אוכל לכתוב לך דפנה יקירה, שום מילה שאכתוב או אומר לך.. לא יוכלו לתאר את גודל ההרגשה.

הצלת את נפשי המיוסרת לאורך זמן, הצלת את נפשו של בני יקירי, הלו הוא כל עולמי.

בני בן ה 4.5, ילד בריא, חכם וטוב לב, גמול לכאורה כבר שנתיים, אך כשהיה רוצה לעשות קקי, היה מבקש חיתול ולא מוכן בשום אופן לשמוע על אסלה!!

מבחינתו האסלה היתה מפלצת אוכלת אדם ואת הקקי שלו, ומכאיבה.

 

לימדת אותי בפגישה איך להפוך אותה לחברתו הטובה ביותר, ואת חדר השרותים בבית, לחדר המבוקש ביותר!

והיום, תוך ימים ספורים זה קרה, הילד ניגש לבדו לשירותים, פשט את מכנסיו ישב על האסלה וצעק לי ״אימא, בואי תראי אני עושה קקי!!״ ניגשתי אליו חסרת אמונה, בדקתי, ואכן הילד עשה.

אנחנו עדיין בתחילתו של התהליך, עד להשלמה ומיומנות מלאה, אך את הגרוע מכל עברנו. הילד הרגיש ולמד שזה בכלל לא נורא. דווקא כיף והוסיף ״אימא עשיתי קקי בשרותים אני כבר גדול, לא כואבת לי הבטן אז אני רוצה לחזור לישון בחדר שלי ולא איתך. כן אימא, אני כבר ילד גדול״!

 

דפנה יקירה, כמה חבל שהייתי סקפטית ולא פניתי אלייך מזמן, אך עדיף מאוחר מאשר אף פעם. צר לי שאינני רושמת לך את שיבחי התודה בשמי בדף הפייסבוק, אך כפי שאת כבר יודעת, רוב מכריי אינם מודעים לבעיה וארצה שישאר כך.

בכל זאת ארצה למנוע מילדים והורים אחרים את הסבל הנורא ואשמח אם תפרסמי את הודעתי האישית, רק בעילום שם.

המשיכי לעשות חייל.

ת-ו-ד-ה

 

░ ░ ░

 

אני חייבת לרשום פה תודה ענקית לך דפנה, אחרי שנה פלוס של ייסורים, מצבים בלתי נתפסים - אחרי מפגש איתך שינית לנו את התפיסה, המשמעות של ההורות ובכלל את סיפור הגמילה.... אין לי מילים להודות על העזרה הגדולה....

לכל מי שחושב, מתלבט לא בטוח אם אפשר לעשות משהו בכלל במצב גמילה שלא מצליח אני אומרת לא להתמהמה פגישה עם דפנה תייר תחזיר את חייכם למסלול הנכון!!!!

היינו אצלך בטיפול בפסח והפעם לא התקשרתי לשאול שאלות, התקשרתי רק להגיד: תודה, תודה, תודה ושוב תודה שעזרת לנו. הגענו לתוצאות מדהימות!

תודה רבה לך דפנה.

עינב

 

░ ░ ░

 

"אמא ,אבא, אני כבר עושה לבד, איזה כיף לי ועכשיו במקום חיתולים אפשר לקנות לגו"

 

זה המשפט שחתם את המסע המאתגר שלנו כהורים בתהליך הגמילה הארוך והמייגע של בננו הבכור, בן ה- 7 כמעט!!!!

 

דפנה יקרה!

 

המילים הטובות ממהרות להגיע ואיתן גם ההתרגשות העצומה.

 

לאחר כ"כ הרבה נסיונות שלא צלחו במשך שנים (ומה לא ניסינו...) ,הצלחנו בזכותך לגרום לבן שלנו לעבור את משוכת הפחד וחרדת האסלה.

 

תודה על העזרה , התמיכה והליווי הצמוד בתהליך הלא פשוט שעברנו יום יום שעה שעה !

 

בעיקר למדנו דבר אחד או שניים עלינו כהורים, על הורות מובילה ומעצימה תוך כדי אסרטיביות , נחישות, חיזוקים ועידוד !

 

המעבר מחוסר אונים ותסכול לרגשות של שמחה ואושר זה הרגע לו חיכינו!!

 

הקלה ענקית לנו ולבן בכל המובנים!

 

 תודה 3>

 

דפנה תייר