הרהורים - פגישותיי במסגרת הנחיית קבוצות הורים

 

ערב סתווי קריר וקבוצת אמהות-אחרי-לידה חדשה נפתחת.

 

האמהות נכנסות אחת אחת, מתקבצות בתוך החדר. חיוך קל, מעט מבוכה, מבט מהיר סביב לבחון לאן הגיעו. אני מקבלת את פניהן בחמימות ומקווה שתחושנה שהן הגיעו למקום הנכון.

 

"מבולבלת..., בעיקר מבולבלת"- אומרת מיכל, כשמגיע תורה בסבב להציג את עצמה, לספר מה מעסיק אותה באמהות החדשה שהיא חווה מזה מספר חודשים, ולמה היא מצפה מהשתתפותה בקבוצה. "הראש מבולבל. אני אפילו לא יכולה לציין מה מעסיק אותי יותר ממה. אני עסוקה במיליון טרדות לגבי הגידול של יונתן. אבל אני לא מצליחה להתפנות ולעשות סדר בדברים. מהרגע שיונתן משכים בבוקר מוקדם, ועד שהוא פורש לשנת הלילה שלו - אני נשאבת לתוך עשייה בלתי פוסקת. אני מרגישה שאיבדתי קצת את השליטה על החיים שלי, ולא כל כך טוב לי עם זה. אני, שכאשת מקצוע תמיד ידעתי לאן אני הולכת, חרדה שכאמא אין לי כיוון. אני רוצה דרך, משום שדרך זה שקט".

 

אכן, הכניסה להורות בכלל, ולאמהות בפרט, סוחפת אותנו באחת. לא משנה כמה ציפינו, כמה תיכננו- כשהדבר האמיתי מגיע אנחנו לא תמיד חשות מוכנות אליו.

 

עשרות שאלות, קטנות וגדולות, צצות בחיינו. לבטים אין סופיים האם אנחנו עושות את הדבר הנכון: האם זה בסדר לוותר על ההנקה? האם תמיד לקחת את התינוק הבוכה על הידיים? האם לזרום איתו או לארגן לו סדר יום? האם לחזור לעבודה, ועם מי להשאירו?

 

ומאוחר יותר שאלות אחרות: איך לבחור גן מתאים? מתי לגמול מחיתולים? איך להציב גבולות? איך לפתח בילד דימוי עצמי חיובי?

 

אנחנו גם עסוקות בשאלות הקשורות להשפעת האמהות על תחומי חיינו האחרים- על התפתחות הקריירה המקצועית, על היחסים הזוגיים שלנו, על יחסינו עם האמהות , החמות, החברות שלנו.

 

ועוד ועוד ועוד. שאלות והתלבטויות המעלות את הצורך לחפש תשובות. אבל היכן מוצאים את התשובות- בעזרת האינטואיציה האמהית או שמא אצל המומחים למיניהם? ואיך יודעים אם התשובה נכונה, מתאימה לי?

 

אני מזמינה אתכן האמהות, וגם אתכם האבות, להצטרף אלי ו"להציץ" לחדר עבודתי. אשתף אתכם בדברים האמיתיים המתרחשים בקבוצות שאני מנחה ובמפגשי הייעוץ הפרטניים עם הורים (כמובן תוך שמירה על הדיסקרטיות המתחייבת). מפעם לפעם אביא לפה התרחשות אחת שכזו הצופנת בחובה דילמה הורית. אביע את דעתי בנושא, דעה שהתגבשה במהלך שנותי כאם לארבעה, ובשנותי הרבות כיועצת חינוכית-התפתחותית וכמנחת קבוצות הורים. אשמח לדעת שאתם פה איתי, ואני מקווה שתמצאו פה נגיעה בנושאים המעסיקים אתכם וסיוע בהתמודדותכם אתם.

 

שלכם, דפנה.

 

דפנה תייר